Lost Shtetl – Dingęs Štetlas muziejaus pastatas
UAB Baltijos plienas šiuo metu yra Statybų valdytojas vieno sudėtingiausių projektų – muziejumi Lietuvoje, „Dingęs Štetlas“ („The Lost Shtetl“). „Shtetl“ jidiš kalba reiškia mažą miestelį, o muziejus yra paminklas tokiuose miestuose gyvenusiems Lietuvos žydams, kurie žuvo per Holokaustą.
Pastato projektavimo architektas yra Lahdelma & Mahlamäki Architects iš Suomijos, sukūrę Varšuvos holokausto muziejų Lenkijoje.
Vieta yra Šeduva, nes rėmėjai turi šeimyninį paveldą tame regione, kur buvo daug štetlų. Dalyvauja du fondai – Lietuvių Fondas (SZMF) ir Šveicarijos organizacija, daug dirbanti su Rytų Europos žydų bendruomenėmis.
Nors Šeduva tikrai nėra ta vieta, kuri atsiduria turistiniame žemėlapyje, tačiau yra dvi sritys, iš kurių tikimasi sulaukti lankytojų: viena yra žydų diaspora, kuriai ši vieta bus ypatinga ir unikali. Šeduva taip pat yra turistiniame maršrute iš Vilniaus į Rygą, Latviją, todėl tai gali būti stotelė visų tautybių turistams.
Architektūrinė muziejaus koncepcija – tai skirtingų pastatų sankaupa, reprezentuojanti klasterį, iš kurio būtų sudarytas žydų štetlas. Patekę į administratoriaus pastatą, nusileisite į pirmąją galeriją. Didžiausia galerija viduryje, pro kurią praeinant bus krautuvėlė. Tada pakeliui bus įvairios galerijos, multifunkcinė galerija, sinagoga. Paskutinė galerija bus Holokausto galerija, kuri galiausiai pakils į viršutinį aukštą, vadinamą Vilties kanjonu. Ir paskutiniame taške bus galima apžvelgti atnaujintas žydų kapines.
Pirmosios galerijos yra skirtos perteikti, koks buvo žydų gyvenimas ir kultūra XX amžiaus pradžioje. Tada Holokausto galerija parodys, kokį poveikį toje Lietuvos vietovėje per Holokaustą patyrė daug žydų, iš dalies dėl nežydų lietuvių kolaboravimo su okupacinėmis pajėgomis.